Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0650 m, and w
ID: 1299665 • Letter: T
Question
Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0650 m, and wavelength 0.315 m. The waves travel in the -x-direction, and at t = 0 the x = 0 end of the string has its maximum upward displacement. (a) Find the following properties of these waves.
frequency
f = Hz
period
T = s
wave number
k = rad/m
(b) Write a wave function describing the wave. (Use the following as necessary: t and x.)
y(x, t) = m
(c) Find the transverse displacement of a particle at x = 0.360 m at time t = 0.150 s.
cm
(d) How much time must elapse from the instant in part (c) until the particle at x = 0.360 m next has maximum upward displacement?
s
Explanation / Answer
a)
f=V/lambda =8/0.315=25.4 Hz
Period
T=1/f =1/25.4 =0.03938 s
Wave number
K=2pi/lambda=2pi/0.315=19.95 rad/m
b)
Y(x,t)=ACos(Kx+Wt)
c)
W=2pi*f=2pi*25.4=159.6 rad/s
Y(x,t)=0.065Cos(19.95x+159.6t)
at (0.36,0.15)
Y(0.36,0.15)=0.065Cos(19.95*0.36+159.6*0.15)
Y(0.36,0.15)=0.0622 m
d)
19.95*0.36+159.6*0.15/2pi =4.95322
t=2pi(5-4.95322)/159.6
t=0.00184 s or 1.84 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.