Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer all parts and show all work and formulas please. Thank you! A 75 - g tenn

ID: 1300797 • Letter: A

Question

Answer all parts and show all work and formulas please. Thank you!

A 75 - g tennis ball moving to the right at 46 m/s is hit by a tennis racquet. Immediately afterward. the ball travels to the left at 33 m/s. Choose the + x - direction to be to the right throughout this problem. You do NOT need to show your work. Be sure to include correct units, plusminus signs, and sig. figs.! What is the impulse that the ball receives from the racquet? If the ball is in contact with the racquet tor a total of 13 ms, what is the average force that the racquet exerts on the ball? If the mass of the player's racquet - and - arm together is 3.4 kg. and the racquet + arm s velocity immediately before impact is 8.5 m/s to the left, what is the racquet/arm's final velocity alter impact ? (Assume that the rest of the player's body does not participate in the collision.) Let the ball and racquet + arm comprise a two - body system. What is the velocity of the center - of - mass of the system immediately before impact? After impact, the velocity of the center - of - mass of the system will be...

Explanation / Answer

a) impulse = dp = m dv = 75.0E-3*(-33 - 46)= - 5.93 kg m/s

b) F = dp/dt = -5.93/13.0E-3= -456 N

c)

so impulse of arm = -impulse of ball

so m dv = 5.93

3.4*(v + 8.5) = 5.93
v=-6.76 m/s

d)

vcom = m v + Mv/(m + M)= (75.0E-3*46 + 3.4*-8.5)/(75.0E-3 + 3.4)= -7.32 m/s

e) since collision, stays the same C)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote