A compound microscope has an objective lens of focal length 9.70mm with an eyepi
ID: 1300867 • Letter: A
Question
A compound microscope has an objective lens of focal length 9.70mm with an eyepiece of focal length 15.5mm , and it produces its final image at infinity. The object to be viewed is placed 2.00mmbeyond the focal point of the objective lens.
Part A
How far from the objective lens is the first image formed?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the overall magnification of this microscope?
A compound microscope has an objective lens of focal length 9.70mm with an eyepiece of focal length 15.5mm , and it produces its final image at infinity. The object to be viewed is placed 2.00mmbeyond the focal point of the objective lens.
Part A
How far from the objective lens is the first image formed?
s1 = mmSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the overall magnification of this microscope?
M =Explanation / Answer
1/S + 1/S' = 1/fo
1/11.7 + 1/S' = 1/9.7
S' = 56.745 mm
Mo = S'/fo = 5.85
Me = 25/fe = 25/15.5 = 1.61
M = Mo*Me = 9.4185
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.