Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A compound microscope has an objective with a focal length of 3.0 mm and an eyep

ID: 1559732 • Letter: A

Question

A compound microscope has an objective with a focal length of 3.0 mm and an eyepiece with a focal length of 3.50 cm. The object is placed 3.8 mm from the objective. What is the magnification of the microscope? What happens when an electron transitions from the n = 2 to the n = 4 level in a Hydrogen atom? (calculate the frequency of the photon and indicate if it is absorbed or emitted) What is the kinetic energy of ejected electrons from a silver surface with a work function of E_A = 4.73 ev, if the silver is illuminated with light at a wavelength of lambda = 144.2 nm? The gamma rays used in the radiation treatment of cancer have a frequency of 2.83 10^20 Hertz. What is their wavelength?

Explanation / Answer

1] Total magnification M = Mo*Me

= - L/fo * 25/fe

= - 3.8/3 *25/3.5

= - 9.05 answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote