A traffic light hangs from a pole as shown in (Figure 1) . The uniform aluminum
ID: 1301378 • Letter: A
Question
A traffic light hangs from a pole as shown in (Figure 1) . The uniform aluminum pole AB is 7.60m long and has a mass of 11.5kg . The mass of the traffic light is 24.0kg .
Part A
Determine the tension in the horizontal massless cable CD.
Part B
Determine the vertical component of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the force is upward and negative value if the force is downward.
Part C
Determine the horizontal component of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the direction of the force is to the right and negative value if the direction of the force is to the left.
37° 3.80 mExplanation / Answer
AD = 3.8/ sin37 = 6.314 m
AB = 7.6 m
balancing torque at hinge
Tsin37*6.314 = 24*9.8*sin53*7.6 + 11.5*9.8*sin53*3.8
T = 465.7 N
balancing force in x
Hx = T = 465.7 N
Hy = 11.5g+24g = 277.8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.