a -21 mC charge of mass 0.47 mg is accelerated by an electric field frrom rest t
ID: 1301567 • Letter: A
Question
a -21 mC charge of mass 0.47 mg is accelerated by an electric field frrom rest to a velocity of 2.0*10^5 m/s. it then travels into a region (shaded in the figure) that contains both an electric field and a magnetic field. the magnetic field points out of the page and has magnitude 0.045 T. The charge travels through the shaded region with a constant velocity.
a) what is the battery voltage used to accelerate the charge?
b)what is the electic field (magnitude and direction) in the shaded region?
answers are:
a) 448 kV
b) 9000 V/m up the screen
please show work/explain to get to these answers.
thanks!
Explanation / Answer
a)
By conservation of energy
(1/2)mv2 =qV
(1/2)*(0.47*10-6)*(2*105)2=(21*10-3)*V
V=447.6*103 Volts
V=448 KV (approx)
b)
Fe=FB
qE=mvB
E=v*B =2*105*0.045
E=9000 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.