A concave spherical mirror has a radius of curvature of 12.0cm . Part A Calculat
ID: 1301608 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 12.0cm .
Part A
Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 24.0cm .
Part C
Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 12.0cm
Part E
Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 3.00cm .
Part G
Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0m .
Explanation / Answer
focal length is f = R/2 = 12/2 = 6 cm...
A) -v/u = (f-v)/f....
v = u*f/(u-f) = 24*6/(24-6) = 8cm between center of curvature C and Focus...
B) v = u*f/(u-f) = 12*6/(12-6) = 12cm at the center of curvature C
E) v = u*f/(u-f) = 3*6/(3-6) = -6cm behind the mirror...
G) v = u*f/(u-f) = 10*6/(10-6) = 15cm between infinity and ncenter of curvature C (infront of the mirror).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.