A concave spherical mirror has a radius of curvature of 12.0 cm . a) Calculate t
ID: 1465924 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 12.0 cm .
a) Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 24.0 cm .
b) Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 12.0 cm .
c) Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 3.00 cm .
d) Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 m .
Explanation / Answer
Here ,
radius of curvature , r = 12 cm
focal length , f = 12/2 = 6 cm
let the distance of image is di
a) object distance , do = 24 cm
Using mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
1/6 = 1/24 + 1/di
di = 8 cm
the image is located at 8 cm from the mirror.
b)
object distance , do = 12cm
Using mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
1/6 = 1/12 + 1/di
di = 12 cm
the image is located at 12 cm from the mirror.
c)
object distance , do = 3 cm
Using mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
1/6 = 1/3 + 1/di
di = -6 cm
the image is located at -6 cm from the mirror.
d)
object distance , do = 10 m = 1000 cm
Using mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
1/6 = 1/1000 + 1/di
di = 6.04 cm
the image is located at 6.04 cm from the mirror.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.