A child in a boat throws a 5.80-kg package out horizontally with a speed of 10.0
ID: 1301694 • Letter: A
Question
A child in a boat throws a 5.80-kg package out horizontally with a speed of 10.0 m/s. The mass of the child is 24.6kg and the mass of the boat is 39.0kg . (Figure 1)
Calculate the velocity of the boat immediately after, assuming it was initially at rest.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the direction of the force is in the direction of the velocity of the box and negative value if the direction of the force is in the direction opposite to the velocity of the box.
v?A =Explanation / Answer
Since initial momentum is zero , final momentum should be zero too.
so momentum of block+momentum of boat+child = 0
So 5.80*10 + (24.6+39)*v = 0
v= -0.9119 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.