3) Consider the following situation shown below. A mass, m = 2.4kg, is hung from
ID: 1302174 • Letter: 3
Question
3) Consider the following situation shown below. A mass, m = 2.4kg, is hung from a conducting wire shaped into a loop. The dimensions of the loop are 2m x 1.8m. Part of the loop is in a region where the magnetic field (B = 1.4T) is into the page everywhere.
If there were a current in the wire loop,
a) which direction would the current have to flow in order for the wire to be at rest and not fall? Show your work and explain your reasoning.
b) what would the magnitude of the current have to be in order for the wire to be at rest and not fall? Show your work and explain your reasoning.
Explanation / Answer
a) clock wise.......according to lenz law the flux is decreasing . so the current flows to increase the flux
b) Fb = Fg
I*L*B = m*g
I = m*g/BL = (2.4*9.8)/(1.4*2) = 8.4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.