A 200-loop coil of cross sectional area 8.5 cm 2 lies in the plane of the page.
ID: 1302227 • Letter: A
Question
A 200-loop coil of cross sectional area 8.5 cm2 lies in the plane of the page. An external magnetic field of 0.060 T is directed out of the plane of the page. The external field decreases to 0.020 T in 12 milliseconds.
The magnitude of the average voltage induced in the coil as the external flux is changing is 0.570 V
(a) What is the magnitude of the change in the external magnetic flux enclosed by the coil?
_____________ T?m^2
The coil has a resistance of 4.0 ohms and the magnitude of the average current in the coil is 0.140 Amps.Explanation / Answer
induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux
in mathematical form,
induced emf e = NAdB/dt
where A = area
N = no. of tunrs
dB/dt = rate of change of amgnetic flux
also induced current i = emf/R
so emf e = iR = 0.14 *4 = 0.56 volts
a. chnage of magnetic flux = A dB
= 200 * 8.5*10^-4 * (0.06-0.02)
= 6.8 *10^-3 Tm^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.