Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stereo with a resistance of 62 is at is theconnected across a potential differ

ID: 1302947 • Letter: A

Question

A stereo with a resistance of 62 is at is theconnected across a potential difference of 114 V. What is the current in this device Aswer in unit s of A Calculate the resistance per unit length of a nichrome wire, which has a radius of 0.31 mm. The resistivity of nichrome is Answer in units of ft/m If a potential difference of 25 V is maintained across a 6.3 m length of the nichrome wire, what is the current in the wire? 3.5 m with a uniform radius of 0.45 cm. What is the resistance of the wire? Answer in units of ft 011 (part 2 of 2) 10.0 points What is the resistivity of the wire? Answer in units of cm

Explanation / Answer

7) I = V/R = 114/62 = 1.8387 A

8) A = pi*r^2 = pi*0.31^2*10^-6 = 3.01754*10^-7 m^2

R = rho*L/A

R/L = rho/A

= 1.5*10^-6/3.01754*10^-7

= 4.97 ohm/m


9) R = 4.97*6.3 = 31.311 ohms

I = V/R = 25/31.311 = 0.798 A

10) R = V/I = 12/0.38 = 31.58 ohms

11) R = rho*L/A

rho = R*A/L

= 31.58*pi*0.45^2/350

= 0.0574 ohm.cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote