A string of length L = 1.2 m is attached at one end to a wave oscillator, which
ID: 1304564 • Letter: A
Question
A string of length L = 1.2 m is attached at one end to a wave oscillator, which is vibrating at a frequency L = 80 Hz. The other end of the string is attached to a mass hanging over a pulley as shown in the diagram below. When a particular hanging mass is suspended from the string, a standing wave with two segments is formed. When the weight is reduced by 2.2 kg. a standing wave with five segments is formed. What is the linear density of the string? 5) A standing wave is formed in a string as pictured in problem 1. If a standing wave with two segments is formed when the frequency is 60 Hz. and the hanging mass and string length are kept constant, what frequency would be required to produce a standing wave with 7 segments?Explanation / Answer
4 Frequency kept constant & mass is varied
wavelenth=2l/n; l= lenth of string,n=no of segments.
velocity=wavelenth * Frequency = sqrt(T/u) ; u= linear mass density; T = tension in string; f= frequency
T=4ul2f2/n2
1) T= mg = 4ul2f2/n2 ; n=2
2) T= (m-2.2)g = 4ul2f2/n2 ; n=5
1/2 =
gives m=2.62 kg
Putting m in 1; we have u=.0028 kg/m ;Take g =10
5 f varied & T kept constant
1) T = 4ul2f2/n2 ; f=60 & n=2
2) T = 4ul2f2/n2 ; f=? & n=7
1/2= we get;
f = 210 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.