A string is stretched between two supports that are L = 1.2 m apart. It resonate
ID: 2151539 • Letter: A
Question
A string is stretched between two supports that are L = 1.2 m apart. It resonates at a frequency of f = 450 Hz with a standing wave pattern that has two nodes between the two supports.(a) Using the unit of m , find the wavelength l.
(b) (b) Suppose that the tension, T, in the string is increased by a factor of 4. What is the new frequency, f', in unit of Hz , if the string vibrates with the same standing wave pattern that it began with (i.e. A standing wave pattern that has two nodes between the supports).
Explanation / Answer
the wavelenth is ? = L = 1.2m frequency is f = 450 Hz ? & f are related by the equation v = ?f where v is the velocity of the wave also the velocity of a standing wave on a string with density d (ie mass per length ) under tension T is v = v(T/d) so ?f = v(T/d) gives f = v(T/d?²) relates the frequency and the tension it's given that the wavelength remains constant so ?' = ? the increased tension is T' = 4T so the new frequency will be f' = v(T'/d?'²) = v(4T/d?²) = 2v(T/d?²) = 2f so the frequency doubles f' = 2f = 2*450 = 900Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.