A stream of water is coming out of a firehose at a velocity of 75 m/s. The hose
ID: 1345439 • Letter: A
Question
A stream of water is coming out of a firehose at a velocity of 75 m/s. The hose is aimed at an angle of 60 degrees above the horizontal. Neglect turbulence or air resistance on the water stream. A) How high can the stream of water reach?B) If it comes down on a roof 180 m above the hose how far does the stream travel horizontally? A stream of water is coming out of a firehose at a velocity of 75 m/s. The hose is aimed at an angle of 60 degrees above the horizontal. Neglect turbulence or air resistance on the water stream. A) How high can the stream of water reach?B) If it comes down on a roof 180 m above the hose how far does the stream travel horizontally? A stream of water is coming out of a firehose at a velocity of 75 m/s. The hose is aimed at an angle of 60 degrees above the horizontal. Neglect turbulence or air resistance on the water stream. A) How high can the stream of water reach?B) If it comes down on a roof 180 m above the hose how far does the stream travel horizontally?Explanation / Answer
here,
initial speed ofthe water , u = 75 m/s
theta = 60 degree
(a)
the height of the stream of water , h = u^2 * sin^2(theta) / 2g
h = 75^2 * sin^2(60) /( 2* 9.8)
h = 215.25 m
the height can the stream of water reach is 215.52 m
(b)
for a height of h = 180 m
let the time taken be t
using seccond equation of motion
h = u*t - 0.5 * g*t^2
180 = 75 * sin(60) *t - 0.5 * 9.8 * t^2
t = 9.3 s
range , r = u*cos(theta)*t
r = 75 * cos(60) * 9.3
r = 348.75 m
the horizontal distance traveled is 348.75 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.