A 100 W incandescent light bulb converts approximately 2.5% of the electrical en
ID: 1304970 • Letter: A
Question
A 100 W incandescent light bulb converts approximately 2.5% of the electrical energy supplied to it into visible light. Assume that the average wavelength of the emitted light is ? = 540 nm, and that the light is radiated uniformily in all directions.
1)
What is the energy of each photon in eV?
E =
eV
2)
How many photons per second, N, would enter an aperture of area A = 2cm2 located a distance D = 5 m from the light bulb?
N =
photons/s
3)
Suppose, instead, that the average photon wavelength is 810 nm. How many photons per second, N', would enter the aperture?
N' =
photons/s
Explanation / Answer
1) (1240eV*nm)/540.0nm
2) ((2.5/(4pi*r^2))*D)/(1.602E-19)*(energy of each photon from question #1)
3) Rinse. wash. repeat. Except lather it with lamba=810nm instead of lamba=540nm.
Because I love the CHIEF, and the great state of Illinois:
1) 2.296 eV
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.