Two harmonic waves are described by where A = 3.6 cm, lambda = 2 cm, and v = 0.5
ID: 1305588 • Letter: T
Question
Two harmonic waves are described by where A = 3.6 cm, lambda = 2 cm, and v = 0.5 cm/s. Consider the superposition y(x, t) = y1 + y2 of these two waves. Find the maximum displacement of y(x.t) at x1 = 0.25 cm. Answer in units of cm 005 (part 2 of 4) 10.0 points Determine the maximum displacement of y(x, t) at X2 = 0.5 cm. Answer in units of cm 006 (part 3 of 4) 10.0 points Determine the maximum displacement of y(x, t) at x3 = 1.5 cm. Answer in units of cm 007 (part 4 of 4) 10.0 points Find the smallest positive value of x corresponding to an antinode. Answer in units of cmExplanation / Answer
sin(A+B) + sin(A-B)=2sin(A)cos(B)
So y=y1+y2 = 2Asin(2pix/lambda)cos(2pivt/lambda)
5.) Max disp at x1=0.25 cm is
y=2*3.6*sin(2*pi*0.25/2)= 5.09 cm
6.)
Max disp at x1=0.5 cm is
y=2*3.6*sin(2*pi*0.5/2)= 7.2 cm
7.)
Max disp at x1=1.5 cm is
y=2*3.6*sin(2*pi*1.5/2)= -7.2 cm
8.)
Antinodes occur at x=n*lambda/4
Smallest means n=1
So x=lambda/4 = 2/4 = 0.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.