Two gliders move toward each other on a linear air track (Figure 1) , which we a
ID: 1460081 • Letter: T
Question
Two gliders move toward each other on a linear air track (Figure 1) , which we assume is frictionless. Glider A has a mass of 0.50 kg, and glider B has a mass of 0.30 kg; both gliders move with an initial speed of 2.0 m/s. After they collide (Figure 2) , glider B moves away with a final velocity whose x component is +2.0 m/s (Figure 3) . Figure 1 https://session.masteringphysics.com/problemAsset/2041902/9/8-4a.png Figure 2 https://session.masteringphysics.com/problemAsset/2041902/9/8-4b.png Figure 3 https://session.masteringphysics.com/problemAsset/2041902/9/8-4c.png Suppose glider B is initially moving to the left at 3.2 m/s when it runs into glider A, which is initially at rest. At what speed does glider A move away from the collision if glider B bounces back with a speed of 0.56 m/s ?
Explanation / Answer
let the final velocity of block A be v
velocity of approach = velocity of recess
v2-v1 = e(u1-u2)
2-v = e(2-(-2))
2-v =4e
v = 2-4e
by the conservation of momentum
m1u1+m2u2 = m1v1 + m2v2
0.5*2 + 0.3*(-2) = 0.5v + 0.3*2
v = -0.4
so e (2-v)/4 = 2.4/4 = 0.6
When the block B is moving with 3.2 m/s to the left
Let the speed be V with which the glider A moves,
0.56 -V =e( 2-(-3.2))
0.56 -V = 0.6(5.2)
V = -2.56 m/s
so the block A moves with 2.56 m/s to the left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.