A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 1307907 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 7.80 N is applied. A 0.480-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.)
(a) What is the force constant of the spring?
N/m
(b) What are the angular frequency (?), the frequency, and the period of the motion?
(c) What is the total energy of the system?
J
(d) What is the amplitude of the motion?
cm
(e) What are the maximum velocity and the maximum acceleration of the particle?
(f) Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s.
cm
(g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
To find G), we need to make sure B is correct first (what you got for rad/s):
? =?(k/m) = ?(260/0.48)
= 23.27 rad/s [ANS]
Now for G, we know that v = -A? Sin(?t)
so: v = - ( 5.00*10^-2 m ) (23.27 rad /s) sin ( 23.27 * 0.500s) = - (-0.934) = 0.934 m/s [ANS]
And for acceleration:
a = A ?^2 cos ?t = - ( 5.00*10^-2 m ) ( 23.27 rad/s)^2 cos ( 23.27 * 0.500) = 16.16 m/s^2 [ANS]
Hope this helps :D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.