A ball moves in a straight line (the x-axis). The graph in the figure (Figure 1)
ID: 1310212 • Letter: A
Question
A ball moves in a straight line (the x-axis). The graph in the figure (Figure 1) shows this ball's velocity as a function of time.
A)What are the ball's average velocity during the first 2.7
B)What are the ball's average speed during the first 2.7
C)Suppose that the ball moved in such a way that the graph segment after 2.0 s was -3.0 m/sinstead of +3.0 m/s. Find the ball's and average velocity during the first 2.7s in this case.
D)Suppose that the ball moved in such a way that the graph segment after 2.0 s was -3.0 m/sinstead of +3.0 m/s. Find the ball's average speed during the first 2.7s in this case.
T.T
Explanation / Answer
A)average velocity=total displacement covered/total time=2*2+3*.7/2.7=6.1/2.7=2.59 m/sec (ans)
B)average speed=average velocity as distance= displacement =2.59 m/sec (Ans)
C) average velocity=total displacement covered/total time=2*2-3*.7/2.7= 1.9/2.7 =0.70 m/sec (ans)
D) average speed=total distance covered/total time =2*2 + 3*.7/2.7=2.59 m/sec (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.