A parcel of air moving in a straight tube with a constant acceleration of -3.35
ID: 1310609 • Letter: A
Question
A parcel of air moving in a straight tube with a constant acceleration of -3.35 m/s2 and has a velocity of 15.0 m/s at 10:05:00 a.m.
(a) What is its velocity at 10:05:01 a.m.?
????? m/s
(b) What is its velocity at 10:05:04 a.m.?
????? m/s
(c) What is its velocity at 10:04:59 a.m.?
????? m/s
(d) Describe the shape of a graph of velocity versus time for this parcel of air.
This answer has not been graded yet.
(e) Argue for or against the following statement: "Knowing the single value of an object's constant acceleration is like knowing a whole list of values for its velocity."
Explanation / Answer
a) v = u + at
v = 15 + ( -3.35) * 1 = 11.65 m/s
b) v = 15 + ( -3.35) * 4 = 1.6 m/s
c) v = 15 + ( -3.35) * ( -1) = 18.35 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.