A parcel of air moving in a straight tube with a constant acceleration of -2.80
ID: 1654932 • Letter: A
Question
A parcel of air moving in a straight tube with a constant acceleration of -2.80 m/s^2 and has a velocity of 11.5 m/s at 10: 05: 00 a.m. (a) What is its velocity at 10: 05: 01 a.m.? 11.5 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (b) What is its velocity at 10: 05: 04 a.m.? 2.5 Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s (c) What is Its velocity at 10: 04: 59 a.m.? 17.5 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/sExplanation / Answer
a) V = u + at
v = 11.5 - 2.8*1
v = 8.7 m/s
b) v = 11.5 - 2.8*4 = 0.3 m/s
(c) v = 11.5 + 2.8*1 = 14.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.