Help with Part #2 (solve and show work), please! A.10 kg box, initially at rest,
ID: 1311659 • Letter: H
Question
Help with Part #2 (solve and show work), please!
A.10 kg box, initially at rest, moves along a friction less horizontal surface. A horizontal force to the right is applied to the box. The magnitude of the force changes as a function of time as shown. Rank the impulse applied to the by this force to the box by this force during each 2-second interval indicated below. Explain your reasoning. Assume no other horizontal forces act on the box. If the box was initially moving at 5.0 m/s to the left at t = 0.s. what is its speed at (show your work!) r = 2.0s r = 4.0 s r = 6.0 s r = 8.0 s t = 10.0 sExplanation / Answer
you have found the impulse in the first part
so
we know Impulse = m delta v
impulse = Fdt
Fdt = m dv
foe the interval
0-2s
F= t
so the equation becomes
tdt = m dv
= integrating we get
= t^2 / 2 = m[v -v0]
= at t= 2 sec
= v = 5+ [0.2]= 5.2 m/s
2-4 s
F= 2t
2tdt = m dv
= t^2 = m[v-v0]
= at t= 4 sec
= 1.6 + 5 = v = 5.6 m/s
at 5-8 s
F = -t
so -tdt = mdv
= -t^2/2 = m[v-vo]
= at t= 6 s
= 5-1.8 = v
= 3.2 m/s
at t = 8s
-t^2 /2 = m [v-v0]
= 1.8 m/s = v
so now the force is 0 for 8-10 s
so it moves with a constant velocity
so at 10s v = 1.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.