Help with Part B & C please! Part A What is the pH of a buffer prepared by addin
ID: 558098 • Letter: H
Question
Help with Part B & C please!
Part A
What is the pH of a buffer prepared by adding 0.607 mol of the weak acid HA to 0.507 mol of NaA in 2.00 L of solution? The dissociation constant Ka of HA is 5.66×107.
Express the pH numerically to three decimal places.
Hints
6.169
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Since both the acid and base exist in the same volume, we can skip the concentration calculations and use the number of moles in the Henderson-Hasselbalch equation to calculate the pH. The answer will be the same.
Part B
What is the pH after 0.150 mol of HCl is added to the buffer from Part A? Assume no volume change on the addition of the acid.
Express the pH numerically to three decimal places.
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part C
What is the pH after 0.195 mol of NaOH is added to the buffer from Part A? Assume no volume change on the addition of the base.
Express the pH numerically to three decimal places.
pH =6.169
Explanation / Answer
A)
initially
mol of A = MV = 0.507 *2 = 1.014
mol of HA = MV = 0.607*2 = 1.214
pH = pKa + log(a-/HA)
pKa = -log(5.66*10^-7) = 6.247
pH = 6.247+ log(1.014/1.214) = 6.168
b)
mol of HCl = 0.15
after reaction
mol of A- = 1.014-0.15 = 0.864
mol of HA = 1.214+0.15 = 1.364
pH = pKa + log(a-/HA)
pH = 6.247+ log(0.864/1.364) = 6.0486
c)
mol of NaOH = 0.195
after reaction
mol of HA= 1.014-0.195= 0.819
mol of A- = 1.214+0.195= 1.409
pH = pKa + log(a-/HA)
pH = 6.247+ log(0.819/1.409) = 6.0113
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.