A pair of bumper cars in an amusement park ride collide elastically as one appro
ID: 1312248 • Letter: A
Question
A pair of bumper cars in an amusement park ride collide elastically as one approaches the other directly from the rear, as seen in part (a) of the figure below
One has a mass of m1 = 437 kg and the other m2 = 536 kg, owing to differences in passenger mass. If the lighter one approaches at v1 = 4.53 m/s and the other is moving atv2 = 3.75 m/s,
A/ Calculate the velocity of the lighter car after the collision.
B/ Calculate the velocity of the heavier car after the collision.
C/ Calculate the change in momentum of the lighter car.
D/ Calculate the change in momentum of the heavier car.
Explanation / Answer
v1' = (v1(m1-m2) + 2m2v2)/(m1+m2)
v2'= (v2(m2-m1) + 2m1v1)/(m1+m2)
a) v1' = 3.67 m/s
b) v2' = 4.45 m/s
c)change in momentum = m1(v1'-v1) = -375.82 kgm/s
d) change in momentum = m2(v2'-v2) =375.2 kgm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.