A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000 N/C, dire
ID: 2283289 • Letter: A
Question
A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000 N/C, directed to the right, between the plates. The separation of the plates is 40 mm.
In Fig. 21.7 , an electron is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity of v0 = 2.0 x 107m/s. The velocity of the electron as it strikes plate B is closest to:
A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000 N/C, directed to the right, between the plates. The separation of the plates is 40 mm.
In Fig. 21.7 , an electron is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity of v0 = 2.0 x 107m/s. The velocity of the electron as it strikes plate B is closest to:
Explanation / Answer
force = qxE
=-1.6x 10^(-19)x12000=-19.2x10^(-16)
acceleration= F/M=-2.10x10^(15)
v^2=u^2+2as=(2x10^(7))^2-2x2.10x10^(15)x0.040=2.312x10^(14)m/s
v=1.52x 10^(7)m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.