A high-speed photograph of a club hitting a golf ball is shown in the figure bel
ID: 1312660 • Letter: A
Question
A high-speed photograph of a club hitting a golf ball is shown in the figure below. The club was in contact with a ball, initially at rest, for about 0.0024 s. If the ball has a mass of 55 g and leaves the head of the club with a speed of 2.4 102 ft/s, find the average force exerted on the ball by the club.
A high-speed photograph of a club hitting a golf ba is shown in the figure below. The club was in contact with a ball, initially at rest, for about 0.0024 s. If the ball has a mass of 55 g and leaves the head of the club with a speed of 2.4 x 10 ft/s, find the average force exerted on the ball by the club kNExplanation / Answer
momentum transfer:
m = mass = 55 (gm) = 0.055 (kg)
v = speed = 2.4 *10^2 = 240 (ft/s) = 240 * (ft/m)*(m/s) = 240 * 0.3048 = 73.152 (m/s)
?p = momentum transfer impulse = mv = 0.055 * 73.152 = 4.02 (kg*m/s)
time:
?t = impulse time = 0.0024 (s)
Average Force:
F = ?p/?t = 4.05/0.0024 = 1687.5N = 1.68 (kN)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.