A high-voltage discharge tube is often used to study atomic spectra. The tubes r
ID: 1453266 • Letter: A
Question
A high-voltage discharge tube is often used to study atomic spectra. The tubes require a large voltage across their terminals to operate. To get the large voltage, a step-up transformer is connected to a line voltage (120 V rms) and is designed to provide 500D V (rms) to the discharge tube and to dissipate 75.0 W. (a) What is the ratio of the number of turns in the secondary to the number of turns in the primary? (b) What are the rms currents in the primary and secondary coils of the transformer? (c) What is the effective resistance that the IZD-V source is subjected to?Explanation / Answer
Vp/Vs= Np/Ns where p-primary and s-secondary
120/5000 =Np/Ns
Ratio second to the primary= Ns/Np= 41.667
b) Power(P)= V*I ; for primary 75= 120*Ip ; Ip= 625 mA
for the secondary, 75= 5000*Is; Is=15 mA
c) P=V2/R ; for the secondary
75= 50002/R ; R= 333.33 kOhms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.