A car with a mass of 1050kg and a speed of v 1 = 18.0m/s approaches an intersect
ID: 1312842 • Letter: A
Question
A car with a mass of 1050kg and a speed of v1 = 18.0m/s approaches an intersection, as shown in the figure(Figure 1) . A 1330kg minivan traveling atv2 is heading for the same intersection. The car and minivan collide and stick together. The direction of the wreckage after the collision is ? = 42.5? above the x axis.
Part A
Find the initial speed of the minivan, assuming external forces can be ignored.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the final speed of the wreckage.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
A car with a mass of 1050kg and a speed of v1 = 18.0m/s approaches an intersection, as shown in the figure(Figure 1) . A 1330kg minivan traveling atv2 is heading for the same intersection. The car and minivan collide and stick together. The direction of the wreckage after the collision is ? = 42.5? above the x axis.
Part A
Find the initial speed of the minivan, assuming external forces can be ignored.
v2 = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the final speed of the wreckage.
vf = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
Initial momentum in x - direction = m1v1
Final momentum in x - direction=(m1+m2)vfcosQ
nitial momentum in y - direction = m2v2
Final momentum in y - direction=(m1+m2)vfsinQ
From conservation of momentum,
In x-direction, m1v1=(m1+m2)vfcosQ -----------------------------(1)
In y-direction, m2v2=(m1+m2)vfsinQ ----------------------------(2)
Eqn (2) /(1),
v2/v1=tanQ
=>v2=18*tan42.5=16.5m/s
Now, from eqn (1),
m1v1=(m1+m2)vfcosQ
=>1050*18=(1050+1300)vfcos42.5
=>vf=1050*18/2350*cos42.5
vf=10.9m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.