The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1313064 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 80.00kg and length L = 5.900m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.300m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2000kg is supported by the crane at a distance x = 5.700m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part A
Find TA, the tension in string A.
Part B
Find TB, the magnitude of the tension in string B.
Explanation / Answer
Ta + Tb = (80 + 2000)*9.807 = 20398.56 N
also by balancing moment
Ta*1.3 = 80*g*2.95 + 2000*g*5.7
Ta = 87780.194
from 1)
Tb = 67381.634 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.