Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A

ID: 1289202 • Letter: T

Question

The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 95.00kg and length L = 5.600m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2.000m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2500kg is supported by the crane at a distance x = 5.400m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.

Part A

Find TA, the tension in string A.

Express your answer in newtons using four significant figures.

Part B

Find TB, the magnitude of the tension in string B.

Express your answer in newtons using four significant figures.

The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 95.00kg and length L = 5.600m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2.000m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2500kg is supported by the crane at a distance x = 5.400m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Part A Find TA, the tension in string A. Express your answer in newtons using four significant figures. Part B Find TB, the magnitude of the tension in string B. Express your answer in newtons using four significant figures.

Explanation / Answer

net torque = 0 (about B)

Ta*d = m1*g*(L/2) + m2*g*x


Ta*2 = (95*9.8*2.8)+(2500*9.8*5.4)

Ta = 67453.4 N


net torque = 0 (about A)


Tb*d = (m1*g*(L-d)) + (m2*g*(x-d))


Tb*2 = (95*9.8*(5.6-2)) + (2500*9.8*(5.4-2))

Tb = 43325.8 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote