The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A
ID: 1448247 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid uniform horizontal bar of mass m_1 = 80.00 kg and length L = 5.900 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.300 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m_2 = 3500 kg is supported by the crane at a distance x = 5.700 m from the left end of Find T_A, the tension in string A. Express your answer in newtons using four significant figures. Find T_B, the magnitude of the tension in string B. Express your answer in newtons using four significant figures.Explanation / Answer
Let tension in string A = Ta and tension in string B=Tb
hence by balancing forces we have
Ta = Tb +m1*g + m2*g
by balancing torque at centre of mass of m1 we have
Ta*1.65 + m2g*2.75= Tb*2.95
hence solving both equatioons we get
Ta = 155276.923 newton
Tb = 119476.923 newton
Ta =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.