A tank is filled with water to a height H, 40 m. A hole is punched in one of the
ID: 1313305 • Letter: A
Question
A tank is filled with water to a height H, 40 m. A hole is punched in one of the walls at a depth h, 8.00 m, below the water surface (see the figure). What is the distance x from the base of the tank to the point at which the resulting stream strikes the floor?
b. Could a hole be punched at another depth to produce a second stream that would have the same range? If so, at what depth?
c. At what depth should a hole be punched to make the emerging stream strike the ground at the maximum distance from the base of the tank?
Explanation / Answer
we know that the speed of ejection = sqrt(2gh) = v
now distace traveresed = v * sqrt(2(H-h)/g) = 2 sqrt(h(H-h))
a) h= 8 m => distance = 32 m
b) we have h(H-h) = 256 => sum prod. of roots = 256 = h1*h2 .. here h1 = 8 => h2 = 32 m
c) maximum occurs at h=H/2 => h = 20 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.