6) A force of 22.04 N is applied tangentially to a wheel of radius 0.340 m and g
ID: 1313617 • Letter: 6
Question
6) A force of 22.04 N is applied tangentially to a wheel of radius 0.340 m and gives rise to an angular accelerate on of 1.20 rad/s^2. Find its moment of inertia.
7) Find the speed of an ocean wave whose displacement is given by y = 3.7 cos(2.2x - 5.6t) where x and y are in meters and t is in seconds.
8) Water is flowing at 2m/s out of a hose of radius 0.1m. How long does it take to fill a swimming pool of volume 20m^3?
9)An electronics chip with mass 0.01kg starts out at 300K. After running some time, it measures 320K. If 10J of energy went into it, what is its specific heat capacity?
10) What is the total energy of a sphere of mass 2kg with radius 0.1m moving at 2m/s? (For a sphere I=2/5M*R^2)
Explanation / Answer
Torque = I * alpha {where I = ?, alpha = 1.20}
Torque = Force x arm (perpendicular to force) = 22.040(0.340) = 7.49 N-m
I = Torque/alpha = 7.49/1.20 = 6.244 kg-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.