Use the steps outlined above to find the magnitude of the acceleration a of a ch
ID: 1315154 • Letter: U
Question
Use the steps outlined above to find the magnitude of the acceleration a of a chair and the magnitude of the normal force FN acting on the chair: Yusef pushes a chair of mass m = 45.0kgacross a carpeted floor with a force F? p (the subscript 'p' here is lowercase and throughout the question) of magnitude Fp = 170N directed at ? = 35.0degrees below the horizontal (Figure 1) . The magnitude of the kinetic frictional force between the carpet and the chair is Fk = 91.5N .
What is the magnitude of the acceleration a of the chair? What is the magnitude of the normal force FN acting on the chair?
Explanation / Answer
horizontal component of the force applied= 170 cos 35
=139.255 N
so acceleration = (139.255-91.5)/45
=1.06 m/s^2
magnitude of normal force= 170 sin(35) + mg
=0.573*170 + 9.81*45
=538.86 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.