Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6) In the previous question, what is the velocity of the ball at the instant the

ID: 1316134 • Letter: 6

Question

6) In the previous question, what is the velocity of the ball at the instant the ball strikes the ground? a. 34.5 m/s (a 24.00 below horizontal b. 36.1 m/s (a 66.00 below horizontal c. 33.0 m/s 57.00 below horizontal d. 29.2 m/s (a 24.00 below horizontal e. 37.9 m/s (a 61.0 below horizontal ANS: B 27) A ball is thrown upward from the top of a building with an initial velocity of 28 m/s at an angle of 10 above the horizontal. If the ball strikes the ground 62.0 m from the base of the building, how tall is the building? a. 9.45 m b. 10.3 n c. 13.8 m e. 19.6 m ANS: C object over the interval 1.00s sts3.00s? a. -5.00 m/s b. 5.00 m/s c 750 m/s

Explanation / Answer

horizontal velocity = 28 cos 10 = 27.57 m/s

time in the air = 62/27.57 = 2.24 sec

vertical velocity = 28sin10 = 4.86 m/s

time to reach top point = (4.86 - 0)/9.8 = 0.49sec

so time left = 2.24-0.49 = 1.75 sec

distance dropped by ball in this time = 0.5*9.8*1.75*1.75 = 15 m

height of topmost point from top of buliding = 4.86*0.49-0.5*9.8*0.49*0.49 = 1.20 m

So height of building = 15-1.20 = 13.8 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote