There is a parallel plate capacitor with charge of magnitude Q = 0.5 mC on each
ID: 1316768 • Letter: T
Question
There is a parallel plate capacitor with charge of magnitude Q = 0.5 mC on each plate. Each plate has an area A = 0.015 m^2.
Hanging from a string made of insulating material is an object with a mass m = 2g. The string makes an angle of 10 degrees with the vertical. The string is attached at the top to an insulating material with negligible dielectric properties.
A) What are the magnitude and direction of the field inside the capacitor?
B) What is the charge of the object?
C) If the string is cut, what would be the acceleration of the object?
Explanation / Answer
A) E = Q/A*eo = 0.5e-6/(0.015*8.84e-12) = 3.77e6 N/C
B) along vertical Fg = mg = T*cos10
along horiZantal Fe = Eq = T*sin10
tan 10 = Eq/mg
tan 10 = (3.77e6*q)/(2e-3*9.8)
q = 0.916 *10^-9 C
C)
a_g = g
a_E = E*q/m = (3.77e6*0.916e-9)/(2e-3) = 1.726
a = sqrt(a_g^2 +a_E^2)
a = 9.95 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.