A child assigns his 0.0205-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by
ID: 1318767 • Letter: A
Question
A child assigns his 0.0205-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 86.7 N/m and s initially compressed 0.139 m. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.11 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely.) Take g 9.81 m/s2 NumberExplanation / Answer
mass of the mouse = m = 0.0205 kg
spring constant of the spring = k = 86.7 N/m
initial compression of the spring = x = 0.139 m
speed at maximum height = V = 2.11 m/s
here in this problem, we will use Conservation of energy principle
When spring is compressed, Total energy is just the spring potential energy.
so Total energy when spring compressed = spring potential energy = (0.5) k x2 Eq-1
Lets assume the height at the highest point as ''h''
Then Potential energy at Highest point = mgh
Kinetic energy at highest point = (0.5)mV2
So Total energy at highest point = Kinetic energy + Potential Energy = mgh + (0.5)m V2 Eq-2
Using conservation of energy
Total energy when spring compressed = Total energy at highest point
(0.5) k x2 = mgh + (0.5) m V2
(0.5) (86.7 N/m) (0.139 m)2 = (0.0205 kg) (9.8 m/s2) h + (0.5) (0.0205 kg) (2.11 m/s)2
0.838 J = (0.2009 N) h + 0.0456 J
(0.2009 N) h = 0.838 J - 0.0456 J
(0.2009 N) h = 0.7924 J
h = 0.7924 J / 0.2009 N
h = 3.94 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.