A particle with a charge of 18.2 mC moves along the x -axis with a speed of 49.2
ID: 1318911 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 18.2 mC moves along the x-axis with a speed of 49.2 m/s. It enters a magnetic field given by vector B = 0.321 y(hat)+ 0.723 z(hat), in teslas.
a) Determine the magnitude of the magnetic force on the particle.
0.708 N
b) Determine the Cartesian components of the magnetic force on the particle (in units of N). Do not enter units, and enter the vector as comma-separated list! Example, if you think that the force vector has an x-component of 0.5 N and a z-component of 0.1 N, then enter: 0.5, 0, 0.1
Explanation / Answer
net magnitude of magnetic field is B^2 = Bx^2 +By^2
B^2 = 0.321^2 + 0.723^2
B^2 = 0.62577
B = 0.791 Tesla
now use magnetic force F = qvB
F = 0.0182 * 49.2 * 0.791
F = 0.708 N
----------------------------------------
Fx = 0.0183 * 49.2 * 0.5 = 0.45 N
Fz = 0.0183 * 49.2 * 0.1 = 0.09 N
so answer is 0.45 , 0.09
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.