A coil is made up of 36 square loops with the sides equal to 2.7 cm. The coil is
ID: 1319276 • Letter: A
Question
A coil is made up of 36 square loops with the sides equal to 2.7 cm. The coil is placed in a uniform 350 mT magnetic field.
a) What is in Webers the magnetic flux through the coil if the magnetic field is parallel to the plane of the coil?
b) What is in Webers the magnetic flux through the coil when the magnetic field makes an angle of zero degrees with the normal to the coil (perpendicular to the plane of the coil)?
c) What is in Webers the magnetic flux through the coil when the magnetic field makes an angle of 180
Explanation / Answer
(a):
mag. flux = B.A cos(theta)
theta is angle between area vector and mag. field vector
area vector is always perpendicular to area
therefore
Mag. flux = 36* B.A* cos(90) = 0 Waber
(b):
Mag. flux = 368B.A* cos(0) = B*A Waber = 36*350*10^(-3)* (2.7^10^(-2))^2 = 91.8540*10^(-4) waber
(c):
Mag. flux = B.A* cos(180) = 36*B*A Waber = -36*350*10^(-3)* (2.7^10^(-2))^2 = -91.8540*10^(-4) waber
(d):
Mag. flux = B.A* cos(46) =36* B*A cos(46) Waber = 36*350*10^(-3)* (2.7^10^(-2))^2 = 63.807*10^(-4) waber
(e):
Mag. flux = B.A* cos(46) = B*A cos(46) Waber = 350*10^(-3)* (2.7^10^(-2))^2 = 1.7724*10^(-4) waber
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.