8) A 15 kg block is attached to a very light horizontally oriented spring of for
ID: 1320570 • Letter: 8
Question
Explanation / Answer
apply change in KE = Elastic Pot energy
0.5 m (V^2-u^2) = 0.5 Kx^2 = mgh
so
uise m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
3*8 + 0 = -3* 2 + m2v2
v2 = 24 +6)/(15)
v2 = 2 m/s
now use 0.5 K x^2 = 0.5 mv^2
x^2 = 15 * 2*2/(500)
X^2 = 0.12
x = compression = 0.346 m------------<<<<<Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.