Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8) A 36.7-kg crate rests on a horizontal floor, and a 69.5-kg person is standing

ID: 1773735 • Letter: 8

Question

8) A 36.7-kg crate rests on a horizontal floor, and a 69.5-kg person is standing on the crate. Determine the magnitude of the normal force that (a) the floor exerts on the crate and (b) the crate exerts on the person. Answers: (a) 1041 N (b) 681 N 9) A net force of 25 N is applied for 5.7 s to a 12-kg box initially at rest. What is the speed of the box at the end of the 5.7-s interval? Answer: 11.9 m/s 10) A 10-kg block is connected to a 40-kg block as shown in the figure. The surface on that the blocks slide is frictionless. A force of 50 N pulls the blocks to the right. What is the magnitude of the tension T in the rope that connects the two blocks? 50 N 10 4o kg

Explanation / Answer

8) given, mass m = 36.7 kg

mass of person, M = 69.5 kg

so normal force the floor exerts on the crate = N

N = (m + M)g = 1041.822 N

normal force crate exters on the person, N' = mg = 360.027 N

9) net force F = 25 N

time t = 5.7 s

mass m = 12 kg

initial velocity u = 0 m/s

fional speed = v

now, acceleration a = F/m

and v = at = F*t/m = 25*5.7/12 = 11.875 m/s

10) given m = 10 kg

M = 40 kg

F = 50 N on the 40 kg block

magnitude of tension in the connecting rope be T

then from force balance

F = (m + M) a [ where a is acceleration of the system]

and

T = ma = m*F/(m + M)

T = 10*50/(50) = 10 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote