Artery Blood Flow Problem: A.) What\'s the pressure drop along a 10cm segment of
ID: 1320625 • Letter: A
Question
Artery Blood Flow Problem:
A.) What's the pressure drop along a 10cm segment of the aorta?
B.) Find the maximum & average flow speed in the blood vessel.
C.) Estimate Reynolds number for this flow.
Artery Blood Flow Problem: The left ventricle of the human heart expels blood at a typical flow rate Q=50cm^3/s into the aorta with diameter D=2cm. The viscosity of blood is three times that of water, n=3*10^-2cm^3/s. A.) What's the pressure drop along a 10cm segment of the aorta? B.) Find the maximum & average flow speed in the blood vessel. C.) Estimate Reynolds number for this flow.Explanation / Answer
volume flow rate Q=pi*P*r^4/8*n*l
a)
pressure difference P=8*Q*n*l/Pi*r^4
=(8*50*10^-6*3*3*10^-2*10^-6*10*10^-2)/3.14*(1*10^-2)^4
=1146.48*10^-7 pascal
=1.14648*10^-4 pascal
b)
flow speed v=volume flow rate /area
=Q/pi*r^2
=50*10^-6/3.14*(1*10^-2)^2
=15.923*10^-2 m/sec
=0.1592 m/sec ............ is maximum speed
and
vavg=v/2=0.0796 m/sec .........is avg speed
c)
Reynolds number
R=rho*v*D/n
=1060*0.1592*2*10^-2/3*3*10^-2*10^-6
=37.5*10^6 .... is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.