A block of mass m 1 = 41.2 kg on a horizontal surface is connected to a mass m 2
ID: 1320707 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 41.2 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 18.4 kg that hangs vertically as shown in the figure below. The two blocks are connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. Assume that the horizontal surface is smooth.
(a) What is the acceleration of the hanging mass? (Enter the magnitude only.)
(b) Determine the tension in the cord. (Enter the magnitude only.)
Explanation / Answer
mass 1
T=m1a
mass 2
Fg-T=m2a
add both equations to get
Fg=a(m1+m2)
(18.4kg)(9.81m/s^2)=a(41.2kg+18.4kg)
180.32N/59.6kg=a
a=3.0255m/s^2
to find tension sub a=3.0255m/s^2 into one of the equations
T=(41.2kg)(3.0255m/s^2)
T=124.65N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.