A block of mass M1 = 248.0 kg sits on an inclined plane and is connected to a bu
ID: 1658135 • Letter: A
Question
A block of mass M1 = 248.0 kg sits on an inclined plane and is connected to a bucket with a massless string over a massless and frictionless pulley. The coefficient of static friction between the block and the plane is s = 0.41, and the angle between the plane and the horizontal is = 40°. Mass M2 can be changed by adding or taking away sand from the bucket. What is the maximum value of M2 for which the system will remain at rest? What is the minimum value of M2 for which the system will remain at rest? i need to get the answer in kg.
Explanation / Answer
the maximum value of M for which the system will remain at rest
m2g-m1gsin40-mue*m1gcos40 = 0
m2 = m1(sin40+0.41cos40)
m2 = 236.6 kg
the minimum value of M2 for which the system will remain at rest
m2g-m1gsin40+mue*m1gcos40 = 0
m2 = m1(sin40-0.41cos40) = 80.85 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.