A block of mass = 4.00kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the w
ID: 2205193 • Letter: A
Question
A block of mass = 4.00kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance = 8.00 fcmrom its equilibrium length. (Figure 1) The spring has an unknown spring constant . Take the acceleration due to gravity to be = 9.81 m/s^2. A) What is the spring constant k? B) Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency w of the block's oscillations about its equilibrium position. Express your answer in radians per second.Explanation / Answer
F = k*x and F = mg = 4*9.81 =39.24 = k*0.08m => k=39.24/.08 = 490.5 N/m w = 2*pi*f = sqrt(k/m) = 11.07rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.