A block of mass 2.90 kg is pushed2.60 m along a frictionless horizontaltable by
ID: 1722243 • Letter: A
Question
A block of mass 2.90 kg is pushed2.60 m along a frictionless horizontaltable by a constant 16.0 N force directed 27.0° belowthe horizontal.(a) Determine the work done on the block by theapplied force.
1 J
(b) Determine the work done on the block by the normal forceexerted by the table.
2 J
(c) Determine the work done on the block by the gravitationalforce.
3 J
(d) Determine the total work done on the block.
4 J (a) Determine the work done on the block by theapplied force.
1 J
(b) Determine the work done on the block by the normal forceexerted by the table.
2 J
(c) Determine the work done on the block by the gravitationalforce.
3 J
(d) Determine the total work done on the block.
4 J
Explanation / Answer
mass m = 2.9 kg distance S = 2.6 m force F = 16 N angle = 27 degrees (a).the work done on the block by the applied force = Fcos * S W = 37.06 J(b) the work done on the block by the normal force exerted bythe table W ' = 0 J
Since normal force and displacement are perpendicular to eachother
(c) the work done on the block by the gravitational force W " = 0J Since gravitational force and displacement areperpendicular to each other
(d)the total work done on the block = W + W '+ W " = 37.06 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.