A block of mass 1.5 kg is placed on a frictionless inclined ramp of mass 16.4 kg
ID: 1321750 • Letter: A
Question
A block of mass 1.5 kg is placed on a frictionless inclined ramp of mass 16.4 kg, with the angle ?= 30o as shown below.
Calculate the size of the net horizontal force that must be applied to the ramp to prevent the block from accelerating with respect to the ramp?
A block of mass 1.5 kg is placed on a frictionless inclined ramp of mass 16.4 kg, with the angle ?= 30degree as shown below. Calculate the size of the net horizontal force that must be applied to the ramp to prevent the block from accelerating with respect to the ramp?Explanation / Answer
total mass = 16.4 + 1.5 = 17.9 kgs
If fore F is applied over the system then both blocks will have same acceleration
and there will a n accleration of 2a on the wedge
so
we have following equation for the 1.5 kg block in equllibrium condition
g sin 30 = a cos30
a = g tan30
therefor the force should be
F=17.9 *9.81 *tan30
F = 101.38 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.