Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 0.251 kg is placed on top of a light vertical spring of force co

ID: 1909486 • Letter: A

Question

A block of mass 0.251 kg is placed on top of a light vertical spring of force constant 4850 N/m and pushed downward so that the spring is compressed 0.092 m. After the block is released from rest, it travels upward and then leaves the spring. To what maximum height above the point of release does it rise? Enter your answer to 2 decimal places. ________m

Explanation / Answer

By PE(spring) = PE(gained by block) =>1/2kx^2 = mgh =>h = kx^2/2mg =>h = [4850 x (0.090)^2]/[2 x 0.251 x 9.8] =>h = 8.05m Thus the net height above the point of release(H) = h - x =>H = 8.05 - 0.090 = 7.96m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote