A block of mass 0.250 kg is placed on top of a light, vertical spring of force c
ID: 1950122 • Letter: A
Question
A block of mass 0.250 kg is placed on top of a light, vertical spring of force constant 5 000 N/m and pushed downward so that the spring is compressed by 0.100 m. After the block is released from rest, it travels upward and then leaves the spring. To what maximum height above the point of release does it rise?Please confirm that I am doing this correctly...if not please provide detail.
Energy stored in spring is:
PE = ½·k·x²
So , PE = mgh
PE = ½·5000N/m·(0.100m)² = 25N·m
25N·m = 0.250kg·9.807m/s²·h
h = 10.197m
Explanation / Answer
You are right.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.